Založ si blog

Tódová a Denník N sa podlizujú oligarchom z Esetu

Známa novinárka Monika Tódová nahráva oligarchom! V zmysle porekadla „koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj“ sa nedávno predviedla v jasnom svetle. Ako redaktorka Denníka N má samozrejme svojich nadriadených, ktorých musí poslúchať. To však neznamená, že by ako novinárka mala vo svojich článkoch obhajovať ich „kšefty“. Čo to je potom za objektivitu? Vzniká nám tu slovenská verzia Babišovho mediálneho impéria?

n-eset-ps-image

V rámci jedného článku nie len že strká nos do problematiky, v ktorej absolútne nie je doma, no dokonca bez akýchkoľvek vecných dôkazov obviňuje človeka z praktík známych z 90. rokov – teda fakticky z mafiánskych praktík. Z úst politikov počujeme obvinenia bez dôkazov naozaj často. Len tu mi akosi nejde do hlavy, že čo je to za novinárku, ktorá si nectí ani len základy slušného správania sa a novinárskej etiky. Ako je v článku správne uvedené, prípad vyšetruje polícia, čo ma privádza k záveru, že Tódová nemá ani len najmenšie právo súdiť a už vôbec nie s cieľom ochrániť svojich oligarchických spojencov. Článok nájdete TU. Naviac, táto jej silná obrana nebola záležitosťou jedného článku. Téma jej vo všetkej tej objektivite nedala spať ani v druhom článku, ktorý jej venovala.

Tódová konkrétne strkala nos do prípadu sporu Erika Mikurčíka, Rudolfa Hrubého a Maroša Grunda, čo boli spoločníci vo firme ADS Property, vlastniacej spoločnosť Carlton Property. Práve prostredníctvom spoločnosti Carlton Property bol minulé leto kúpený Carlton – hotel situovaný na Hviezdoslavovom námestí. Nešlo pri tom o malú čiastku – 80 milónov Eur.

Nikto v redakcii Denníka N sa netají tým, že Grund s Hrubým sú akcionármi denníka a teda majú značný vplyv na jeho chod. Medzi novinármi a týmito dvomi akcionármi je vlastne vzťah ako medzi majiteľom a zamestnancom. Nuž, keď sa majitelia dostanú do úzkych, príde im len vhod, že vlastnia denník s celkom slušným impact faktorom. No a aby som nezabudol, Hrubý s Grundom sú zároveň spolumajiteľmi Esetu.

Hrubý a Grund v celej záležitosti vystupovali ako investori, Mikurčík ako developer. Karta sa však koncom júna tohto roka obrátila. Mikurčík práve v tomto mesiaci zvýšil základné imanie Carlton Property o 11-násobne vyššiu čiastku ako bol vklad ich spoločnej firmy ADS Property. Mikurčík sa tým pádom stal väčšinovým vlastníkom hotela bez súhlasu svojich partnerov.

Toto je celkom zaujímavý príbeh. No poďme naspäť k Tódovej. Myslíte si, že ju trápi každý jeden spoločník, ktorý podrazí svojich partnerov? Nie, Mikurčík ju trápi práve preto, lebo zradil jej chlebodarcov, ktorým ona zobe z ruky. To, že kto je majiteľom Denníka N, samozrejme nemusí byť tajomstvom, Denník N sa týchto ľudí dokonca má právo zastávať, no má to svoju daň. Tým pádom totižto redakcia už nikdy s čistými rukami nesmie prehlásiť, že je objektívna, nestranná a bez vplyvov zo strany oligarchických štruktúr – ako vidíme, bola by to lož.

K firme Eset – firma Eset bola v čase súťaže o predaj areálu na Patrónke taktiež výrazne podporovaná práve Denníkom N. Neviem ako vy, ale ja si nepamätám príliš veľa prípadov takejto podpory firme uprostred súťaže zo strany médií. Už v apríli 2017 teda nemôžeme hovoriť o objektívnom denníku, keďže jeho redaktorov a ich vplyv na spoločnosť majitelia zneužívajú pre vlastné podnikateľské ciele. Aj v tomto prípade redakcia vedela úplne presne, že kto by mal vyhrať a to bez toho, aby do detailu poznala projekty ostatných konkurentov v tejto súťaži. Eset bol dokonca jedinou firmou, ktorá prostredníctvom ich článku dostala šancu odprezentovať svoj projekt. Firma Eset nakoniec reálne vyhrala a aj keď nespochybňujem priebeh tejto súťaže, určite som presvedčený, že redaktori dostali „zaslúžené“ prémie.

Túto úvahu skončím poslednou myšlienkou, ktorá mi v súvislosti so vznikajúcimi prepojeniami napadla. V Česku majú Babiša, s ktorého pôsobením, úprimne povedané, mladí ľudia určite spokojní nie sú. ANO (Babiš), Agrofert, veľké množstvo médií s vplyvom a podobne. A čo bráni vytvoreniu podobného partnerstva medzi Progresívnym Slovenskom, Esetom a Denníkom N? Chystá sa tu snáď umelé vytváranie mienky tak, ako to redakcia Denníka N predviedla v týchto dvoch prípadoch? To by bolo naozaj smutné.

Kiska a slušné Slovensko na pozvanie Hríba na večierku s vrahmi  

22.05.2018

Štefan Hríb pravdepodobne, ako sa hovorí, nemá ani kúsok Boha v sebe. Konečne sa médiá, aj keď len niektoré vybrané, ktoré nie sú na amerických výplatných páskach, začali zaoberať prezidentovou viac »

Sorosove dievčatá – Merkelová, Mayová. . .

11.05.2018

Čo majú spoločné nemecká kancelárka, britská premiérka a litovská prezidentka? Viac, ako by ste si mysleli! Mnoho médií a verejne činných osôb nás tu kŕmi rečami o konšpiračných teóriách, viac »

Prepojenie vraždy so Smerom? Určite nie

07.05.2018

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ešte stále v spoločnosti vyvoláva veľké množstvo otáznikov. Od začiatku je jasné, že je logickou stratégiou opozície viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

tribunaludu

Pravda oslobodzuje

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 439480x
Priemerná čítanosť článkov: 3889x

Autor blogu

Kategórie