Založ si blog

Interpretácia volieb je trápne oportunistická

Sobotné voľby do VÚC prebehli v relatívnom kľude a až na Mikušovu neschopnosť chlapsky si priznať prehru v Trnave sme neboli svedkami väčších excesov. Zaujímalo by ma napríklad, že čo sa stalo s Kusým, lebo som o ňom od volieb ešte nepočul. Nevadí, dnes chcem ale o inom. Voľby strhli lavínu príspevkov od všetkých možných liberálnych kaviarní, ktoré sa mylne domnievajú, že toto víťazstvo je ich.

Z reakcií by to neznalému človeku prišlo ako keby na Slovensku existovali len tri politické strany – Smer, Kotlebova ĽS-NS a tí ostatní. „Tí ostatní“, to je kategória, ktorú si liberálna kaviarenská pravica privlastňuje akoby automaticky. Toto však nie je jednoliata skupina, je to naopak skupina obsahujúca veľkú škálu názorov, od ľavicových až po pravicové. Víťazstvo Milana Majerského napríklad s Kiskovou opozíciou absolútne nič nemá.

Reakcie sú viac menej polopravdivé, niekedy až smiešne. Niektorí ako Milan Ftáčnik prehru znášajú ťažko a vybíjajú si to na podceňovaní voličov, ktorí ich pri tom v minulosti dostali na nejednu pozíciu. Na druhej strane sa Richard Sulík kochá na víťazstve Juraja Drobu v Bratislave… konečne manažér, pravicový liberál, ktorý hneď vo svojom prvom prejave hovoril hneď na druhom mieste o sociálnych službách. Nenechajme sa oklamať – slovo „sociálne“ z úst liberálneho pravičiara je ako počuť slovo „Boh“ z úst komunistu.

Áno, nalejme si čistého vína, Smer bude musieť popremýšľať nad silnejšou generačnou výmenou, lebo ukázať jedného mladého človeka vo vedení vôbec nestačí. Generačná výmena musí byť vidieť aj počas volieb a popravde ako tak nastala len v Košickom kraji, kde kandidoval mladší kandidát na župana ako naposledy. Inak sa nič zásadné nezmenilo a to voličom možno vadí. Ak chcú voliči zmenu, či už oprávnene, alebo neoprávnene, treba im ju v každom prípade ponúknuť.

Inak si vo všeobecnosti myslím, že trojica Droba, Viskupič a Jurinová je z odborného hľadiska úplnou katastrofou. Minimálne v Žiline a v Bratislave boli na výber aj vhodnejší kandidáti a to aj v prípade, ak ľudia nechceli voliť niekoho s podporou Smeru – už len v Bratislave napríklad taký Mrva, možno Frešo, ktorí by na rozdiel od Drobu neboli závislí.

Každopádne, voľby prebehli a výsledky mnohé veci zmenili. V absolútnych číslach si však treba uvedomiť, že opozícia voľby nevyhrala. Voľby vyhrali v prvom rade nezávislí kandidáti, ktorých v žiadnom prípade nemôžeme považovať za jednoliatu skupinu, na druhom mieste v absolútnych číslach skončil Smer, aj keď oproti minulým voľbám stratil veľa. Lunter nie je víťazstvom opozície, ale demokratických strán vrátane Smeru. SaS nejakým zázrakom dokázala osloviť voličov na východe, no otázne je, že ako im budú vyhovovať liberálne riešenia nového župana, lebo podpora slabších medzi stratégie SaS určite nepatrí a tých ekonomicky slabších je na východe veľmi veľa.

Saková by mala od ľudí dostať šancu

24.04.2018

Nikto nie je naplno bezúhonný a nikto nemá právo súdiť ľudí bez toho, aby poznal ich pozadie. Denisa Saková má byť novou ministerkou vnútra, nominovala ju strana, ktorá v demokratických voľbách viac »

Drucker odstúpil, prečo? Deti na námestiach sú mimo realitu.

17.04.2018

Včera minister vnútra Tomáš Drucker oznámil, že odstúpi zo svoje funkcie ministra vnútra. Hneď deň na to už prezident avizoval dočasné poverenie riadenia rezortu, ktorého sa zhostí premiér viac »

Matovič a jeho „slušnosť“

10.04.2018

Igor Matovič by pre svoju politickú kariéru urobil snáď čokoľvek. K tomuto záveru som prišiel po tom, čo to už niekoľkokrát svojim správaním úspešne dokázal. Je jedinečný, pretože viac »

Španielsko, protest, súd, znásilnenie

Verdikt v prípade údajného znásilnenia mladej ženy vyvolal v Španielsku protesty

26.04.2018 23:22

"Nejde o zneužitie, ale o znásilnenie!," skandovali účastníčky demonštrácie pred bránami súdu v španielskej provincii Navarra.

HUSKY ENERGY-REFINERY, výbuch, USA, rafinéria, Wisconsin

Výbuch rafinérie vo Wisconsine si vyžiadal jedenásť zranených

26.04.2018 22:13

Obete na životoch nehlásili.

IS, islamsky stat, mosul, irak

V Rusku za štyri dni zadržali v piatich lokalitách viac ako dva tucty teroristov

26.04.2018 21:59

Stúpenca IS, ktorý chcel spáchať teroristický útok strelnou zbraňou a po domácky vyrobenou náložou, zadržali v okolí Stavropoľu.

Holandsko, OPCW, Sýria, útok, Dúma, svedkovia, Rusko

Rusko prezentovalo svedkov údajne zinscenovaného útoku v sýrskom meste Dúma

26.04.2018 21:38

Fakt, že sú títo ľudia zdravotne v poriadku, je podľa delegácie dôkazom nepoužitia chemických zbraní v tejto lokalite.

tribunaludu

Pravda oslobodzuje

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 417099x
Priemerná čítanosť článkov: 3898x

Autor blogu

Kategórie