EÚ musí byť v oblasti ochrany obyvateľstva samostatnejšia

19. septembra 2016, tribunaludu, Nezaradené

Medzinárodná politika EÚ sa podľa všetkého musí stať oveľa „schopnejšou“ a to predovšetkým v obrannej a vojenskej oblasti. Viaceré skúsenosti nám totižto preukázali, že NATO slúži skôr na ochranu záujmov USA a veľkých krajín a na tie menšie ľudovo povedané kašle.

Je taktiež zaujímavé tvrdenie, že NATO nemôže zasahovať proti ISIS, pretože ISIS nie je oficiálnym štátom. Toto tvrdenie je tak deravé, ako sa len dá. Keď v USA padli 15 rokov dozadu dvojičky, útok bol vyhodnotený ako teroristický a NATO začalo konať takmer okamžite. Útočilo vtedy voči konkrétnej oficiálnej krajine? Podľa mojej mienky nie.

Neodbáčajme ale… odporcovia armády EÚ často tvrdia, že ju EÚ najmä vďaka prípadnej pomoci NATO vlastne nepotrebuje. Na nasledujúcich riadkoch však uvediem 2 hlavné dôvody, prečo tomu tak nie je.

  1. Aj pri zachovaní všetkej až priam protokolárnej korektnosti je jasné, že vedúcou mocnosťou NATO je USA. EÚ teda nie je v strede záujmu NATO. V prípade armády EÚ by toto medzinárodné spoločenstvo z pochopiteľných dôvodov v strede záujmu určite bolo.
  2. EÚ je už dnes priestorom, kde sa stretáva mnoho kultúr. Tieto kultúry však so sebou často prinášajú nekonvenčné hrozby, na ktoré NATO nie je nastavená. Ak by bola, tieto hrozby by sme nepociťovali, ale pociťujeme. Jedná sa najmä o fakt, že sú jednotky NATO pripravené najmä na klasický boj „zoči-voči“ svojmu nepriateľovi. Dnes sa takýto typ boja celkom vytráca a v EÚ nie je prítomný vôbec. Naopak, používajú sa nepriame taktiky a spôsoby „boja“. V úvodzovkách preto, lebo slovo boj vďaka spomínaným špeciálnym taktikám naberá význam, ktorý si verejnosť ešte s určitosťou neosvojila.

Armáda EÚ je teda dôležitá najmä preto, aby obranu členských krajín vystužila tam, kde sa nachádzajú slabiny NATO (a to som vlastne spomenul len vrchol ľadovca). Je dôležité, aby v prípade jej vytvorenia bola vytvorená rozsiahla analýza bezpečnostného prostredia a aby bol už prvotný výcvik plne prispôsobený hrozbám, ktoré trápia dnešnú Európu.

Proces vytvorenia armády je samozrejme vždy ťažký a v tomto prípade si naviac vyžaduje vôľu všetkých členských krajín. Lídri by si však v najbližších mesiacoch mali uvedomiť, že plánovaná pobrežná stráž nesmie byť bodom, kde sa téma bezpečnosti skončí. Armáda musí byť skôr či neskôr vytvorená – samozrejme, oveľa lepšia je verzia „skôr“.