Štátny tajomník R. Ondrejcsák a jeho cesty domov – do Maďarska

2. mája 2017, tribunaludu, Nezaradené

Štátny tajomník ministerstva obrany R. Ondrejcsák má toho s prezidentom tejto krajiny spoločného viac ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prezidentove náklady na cesty domov sú síce oveľa vyššie, no Ondrejcsák tohto kyvadlového cestovateľa do Popradu prekonáva v administratívnych a diplomatických nákladoch svojich ciest domov. A to ani zďaleka nebýva až na východe.

Ondrejcsákove cestovanie do Rajky je vo svojej podstate viac ako problematické. Nič by sa nestalo, keby pán štátny tajomník po pracovnom dni nasadol do svojho nepochybne luxusného auta a odcestoval do Maďarska, kde býva. Keďže by sa však v takom prípade nemohol cítiť tak dôležito, služby ministerských šoférov a ochrany využíva, alebo lepšie povedané zneužíva, aj na cesty domov. Vzhľadom na to, že pre pána štátneho tajomníka nebolo Slovensko na bývanie dosť dobré, to však prináša veľké množstvo komplikácii.

Prvá z nich súvisí s tým, že Ondrejcsáka do Maďarska pravidelne sprevádza aj ozbrojená vojenská polícia, ktorá by na území iného suverénneho štátu nemala čo hľadať. Táto situácia nie je v poriadku už na prvý pohľad a maďarská strana z nej taktiež nie je nadšená. Predstavte si situáciu, kedy by takmer každodenne na naše územie chodili ozbrojení príslušníci vojenskej polície z inej krajiny. Asi by sme taktiež neskákali od radosti. O tejto kauze sa fakticky mlčí, no v minulosti, keď na tieto cesty maďarská strana prišla, nám štátny tajomník takmer spôsobil medzinárodný škandál s našim susedom. Od neho, ako od odborníka na medzinárodné vzťahy, by som očakával, že má vedomosti o tom, že takéto situácie nie sú prípustné.

Na ministerstve riešia jeho prepravu domov viac menej dodnes. S čím súvisia ďalšie náklady, ktoré sú skôr administratívne ako diplomatické. Tieto náklady trápia najmä účtovníkov na ministerstve, ktorí musia mať kontrolované účtovné výkazy jednoznačne v poriadku. Ondrejcsák im však svojou rozmarnosťou dáva značne zabrať. Jeho neochota chodiť domov za hranice samostatne ich dostáva do situácie, kedy musia vyúčtovať niečo prakticky nezaraditeľné do žiadnej kategórie. Keďže sa jeho domov nachádza za hranicami, nedajú sa cesty účtovať ako bežné pracovné. Čo teda s tým? Dá sa cesta domov do zahraničia považovať za zahraničnú služobnú cestu? Asi ťažko. Odpovede pozná asi len Ondrejcsák vo svojej predstavivosti.

Prezident teda nie je jediným, kto svojim podriadeným svojim správaním spôsobuje problémy a komplikácie. Štátny tajomník by tieto administratívne a diplomatické náklady mohol kompenzovať aspoň výborným a príkladným výkonom svojej funkcie, no o tom sa dá hovoriť asi len ťažko. Nepoznám žiadne výraznejšie výsledky tohto štátneho tajomníka – tvári sa ako najväčší odborník na medzinárodné vzťahy a diplomaciu, no výsledky hovoria skôr o značnej neschopnosti vykonávať svoju funkciu prinajmenšom obstojne.