Interpretácia volieb je trápne oportunistická

6. novembra 2017, tribunaludu, Nezaradené

Sobotné voľby do VÚC prebehli v relatívnom kľude a až na Mikušovu neschopnosť chlapsky si priznať prehru v Trnave sme neboli svedkami väčších excesov. Zaujímalo by ma napríklad, že čo sa stalo s Kusým, lebo som o ňom od volieb ešte nepočul. Nevadí, dnes chcem ale o inom. Voľby strhli lavínu príspevkov od všetkých možných liberálnych kaviarní, ktoré sa mylne domnievajú, že toto víťazstvo je ich.

Z reakcií by to neznalému človeku prišlo ako keby na Slovensku existovali len tri politické strany – Smer, Kotlebova ĽS-NS a tí ostatní. „Tí ostatní“, to je kategória, ktorú si liberálna kaviarenská pravica privlastňuje akoby automaticky. Toto však nie je jednoliata skupina, je to naopak skupina obsahujúca veľkú škálu názorov, od ľavicových až po pravicové. Víťazstvo Milana Majerského napríklad s Kiskovou opozíciou absolútne nič nemá.

Reakcie sú viac menej polopravdivé, niekedy až smiešne. Niektorí ako Milan Ftáčnik prehru znášajú ťažko a vybíjajú si to na podceňovaní voličov, ktorí ich pri tom v minulosti dostali na nejednu pozíciu. Na druhej strane sa Richard Sulík kochá na víťazstve Juraja Drobu v Bratislave… konečne manažér, pravicový liberál, ktorý hneď vo svojom prvom prejave hovoril hneď na druhom mieste o sociálnych službách. Nenechajme sa oklamať – slovo „sociálne“ z úst liberálneho pravičiara je ako počuť slovo „Boh“ z úst komunistu.

Áno, nalejme si čistého vína, Smer bude musieť popremýšľať nad silnejšou generačnou výmenou, lebo ukázať jedného mladého človeka vo vedení vôbec nestačí. Generačná výmena musí byť vidieť aj počas volieb a popravde ako tak nastala len v Košickom kraji, kde kandidoval mladší kandidát na župana ako naposledy. Inak sa nič zásadné nezmenilo a to voličom možno vadí. Ak chcú voliči zmenu, či už oprávnene, alebo neoprávnene, treba im ju v každom prípade ponúknuť.

Inak si vo všeobecnosti myslím, že trojica Droba, Viskupič a Jurinová je z odborného hľadiska úplnou katastrofou. Minimálne v Žiline a v Bratislave boli na výber aj vhodnejší kandidáti a to aj v prípade, ak ľudia nechceli voliť niekoho s podporou Smeru – už len v Bratislave napríklad taký Mrva, možno Frešo, ktorí by na rozdiel od Drobu neboli závislí.

Každopádne, voľby prebehli a výsledky mnohé veci zmenili. V absolútnych číslach si však treba uvedomiť, že opozícia voľby nevyhrala. Voľby vyhrali v prvom rade nezávislí kandidáti, ktorých v žiadnom prípade nemôžeme považovať za jednoliatu skupinu, na druhom mieste v absolútnych číslach skončil Smer, aj keď oproti minulým voľbám stratil veľa. Lunter nie je víťazstvom opozície, ale demokratických strán vrátane Smeru. SaS nejakým zázrakom dokázala osloviť voličov na východe, no otázne je, že ako im budú vyhovovať liberálne riešenia nového župana, lebo podpora slabších medzi stratégie SaS určite nepatrí a tých ekonomicky slabších je na východe veľmi veľa.