Politický festival Pohoda je podporovaný Európskou komisiou

17. júla 2018, tribunaludu, Nezaradené

Čo týmto Komisia sleduje? Na jednej strane Komisia od svojich komisárov vyžaduje, aby mali v sebe čo najviac nestrannosti a to najmä v zmysle nechávania svojej štátnej a politickej príslušnosti v úzadí. V opačnom prípade komisárom hrozia relatívne vážne sankcie. Keď však niečo Komisia ako inštitúcia vyžaduje, prečo to sama nespĺňa? Tým, že festival Pohoda finančne podporila, ovplyvnila politiku na Slovensku v prospech jednej zo strán politického súboja. Máme to chápať tak, že sa nám Komisia snaží „predpísať“ politickú voľbu, ktorá by bola pre vážené autority z Bruselu „tá správna“?

 

Minulý článok, venovaný tejto téme,  bol v prvom rade o tom, že Pohoda už dávno nie je apolitickým hudobným festivalom a že jej organizátori sami pokrytecky porušujú hodnoty, ktoré festivalu, aj keď veľmi nešťastne, nastavili.

Odvtedy však bol odhalený ďalší fakt, ktorý nás núti zamyslieť sa nie len nad Pohodou samotnou, ale aj nad jej sponzormi. Samozrejme, že medzi nimi nájdeme plné portfólio firiem, ktoré majú blízko ku Kiskovým ľuďom na Slovensku, k prezidentovi osobne, ale aj k významným zahraničným činiteľom, s ktorými spolupracuje. Čo je však horšie, nájdeme tam aj významnú inštitúciu Európskej únie.

50 tisíc Eur malo z Komisie smerovať na podujatie Pohoda. A keďže sa Pohoda vlastne ani netají tým, že je spolitizovaná a že slúži jednej strane politického spektra, takáto podpora je podľa našej mienky vážnym prešľapom Komisie a Slovensko by sa tým pádom malo začať zaujímať o novú tému. Komisia totižto týmto krokom jednoznačne podporuje práve tú stranu politického spektra, ktorú podporuje Pohoda – liberálnu, prokiskovskú a do značnej miery aj proopozičnú. Junckerove úsmevy pri každom stretnutí s premiérom Pellegrinim a s komisárom Šefčovičom, v tomto kontexte vyznievajú ako hotová faloš.

Takže, základných pár otázok. Prečo Komisia podporila podujatie Pohoda? Aké ciele týmto celým sleduje? Výmenou za akú službu to robí? Mali by sme sa začať obávať?

Najviac ma dostáva nezáujem médií, ktoré by si inak pri hocijakej podpore pre vládne strany otvárali ústa ihneď a zároveň by sa vložili do úlohy sudcu ako vždy. Teraz však mlčia. To je Kiska pre niektoré slovenské médiá až tak nedotknuteľný? To máte fakt až tak v gatiach z toho, kto za ním v zahraničí stojí? To fakt viete hrať formu len vo vyjadreniach o vládnych činiteľoch? Ste novinárskou hanbou. Z nezáujmu médií vo veľkom vyplýva aj nezáujem verejnosti a kontrolné mechanizmy sa tiež niekedy zvyknú zobudiť až po nátlaku médií a verejnosti… tak ich zobuďme!