Nový oligarcha na obzore? Trnka investoval do volieb naozaj výdatne

14. novembra 2018, tribunaludu, Nezaradené

Často počúvame v médiách o snahe opozičných politikov vyhnať oligarchiu zo slovenského politického prostredia. Nastáva však situácia, kedy ako keby skáčeme z kaluže do blata… Bohatí ľudia mali na politikov vplyv počas celej ľudskej histórie, niekedy viac, niekedy menej, ale vždy to platilo. Strany parlamentnej opozície sa tvária, že za nimi nikto nestojí a nestál, čo už niekoľkokrát bolo spochybnené. Do sveta politiky sa nám však dostáva nový typ opozície, ktorá má, zdá sa, s oligarchami celkom jasné spojenie.

Hovorí sa o J&T, hovorí sa o Pente, no nehovorí sa o Esete a jeho najvýraznejšom predstaviteľovi Trnkovi, ktorý v týchto voľbách dokázal ovládnuť dve krajské mestá a podporoval mnohých ďalších kandidátov na primátorov, starostov a poslancov, ktorí sa dostali do zastupiteľstiev a budú tak ovplyvňovať život v rôznych obciach minimálne ďalšie štyri roky.

Tak napríklad Bratislava. Pred niekoľkými mesiacmi sme prvýkrát zaregistrovali začínajúce aktivity kandidáta na primátora Bratislavy Matúša Valla. Vallo prišiel veľa ľuďom ako zaujímavý kandidát: vypracovaný program, relatívne príjemné vystupovanie, jasná predstava a dobrá kampaň. Na druhej strane sme si však onedlho uvedomili, že Vallova kampaň musí byť neskutočne nákladná. Každodenne nám od neho niečo vyskakovalo a to aj napriek tomu, že málokto z nás sleduje jeho fanpage. Onedlho sa pridala drahá kampaň na billboardoch, pri čom sám Vallo hovorí, že je proti takémuto smogu. Sám sa však toho nedrží a nežije podľa toho, čo deklaruje.

Pri Vallovi nás teda zaujala táto nákladná kampaň a snažili sme sa zistiť pôvod jeho zdrojov. Niekoľko dní pred voľbami bola ozrejmená informácia, že Vallo na svoju vlastnú kampaň nedal ani cent a všetko bolo financované z darov a príspevkov. A môžete už len hádať, že kto bol hlavným Vallovým darcom – ľudia z Esetu, na čele s Trnkom, ktorý sa stal najvýraznejším Vallovým sponzorom. Ak si niekto myslí, že primátor, ktorý nedal ani cent na svoju kampaň a zdroje mu dodala jedna konkrétna skupina ľudí, je nezávislý, tak sa pravdepodobne dosť zásadne mýli.

Druhý výrazný prípad, Nitra. V Nitre sa pôvodne zdali voľby ako veľmi jasné. S Dvončom boli ľudia relatívne spokojní a neozývalo sa nejaké výrazné volanie po zmene, možno len medzi niektorými menšími skupinkami ľudí.

Situácia sa zmenila v momente, ako začal byť nezávislý kandidát Hattas podporovaný Esetom a to vo výraznej miere. Nehovoríme, že to bol jediný faktor, ktorý hovoril v jeho prospech, no v konečnom dôsledku je to s určitosťou najhlavnejší dôvod, prečo vyhral.

Podobný vývoj by sme si mohli ukázať na niektorých ďalších obciach a kandidátoch, no pre tento moment si skúsme vytvoriť jasné závery.

Nikto netvrdí, že spomenutí víťazi volieb v Bratislave a v Nitre sú podvodníci a vyslovene neschopní ľudia. Na druhej strane sa však treba zamyslieť nad ich nezávislosťou. Matúš Vallo môže byť dobrý architekt s dobrou víziou, avšak je veľmi ťažké uveriť, že sa jeho politika nebude čiastočne riadiť prianiami ľudí, ktorí mu dali peniaze na to, aby sa mohol dostať tam, kde je. Pre Hattasa to možno platí ešte dvojnásobne, keďže sa jedná o mladého a značne neskúseného politika, s ktorým porátať sa oligarchia pravdepodobne nebude mať problém.