Založ si blog

Marakéš – ísť, či nie?

Konferencia OSN v Marakéši bude venovaná otázke migrácie, ktorá je v týchto dňoch opäť jednou z hlavných tém na Slovensku. K dnešnému typu migrácie sme sa nikdy ako krajina nestavali príliš pozitívne a inak to pravdepodobne nebude ani na tejto konferencii. Otázka však stojí inak: čo znamená naša prípadná účasť? Je vhodné ísť do Marakéša?

Odpoveď samozrejme záleží od toho, ako si túto konferenciu/summit interpretujeme. Vo vláde zjavne na téme neexistuje zhoda, čo dáva priestor rôznym diskusiám a záverom. Kľúč je nasledovný: pokiaľ účasťou na konferencii vyjadríme súhlasný názor, realita je taká, že by sme tam ísť nemali. Nie preto, lebo by sme boli neľudská krajina, ale preto, lebo dokument obsahuje veľmi zásadné chyby.

Na druhej strane, pokiaľ má byť konferencia v prvom rade priestorom na konštruktívnu diskusiu a vyjadrenie názoru jednotlivých krajín, potom by sme naopak určite mali ísť. Za správnu interpretáciu našej účasti zo strany partnerov by malo byť zodpovedné ministerstvo zahraničných vecí, ktoré s našimi partnermi komunikuje.

Je určite dobrou reprezentáciou krajiny, keď náš minister zahraničných vecí predsedá Valnému zhromaždeniu OSN, no to neznamená, že máme automaticky prijímať každý dokument, ktoré Valné zhromaždenie za Lajčákovej éry generovalo. Je nad slnko jasné, že väčšina vlády s obsahom dokumentu nesúhlasí a je dosť pravdepodobné, že ani v prieskume medzi občanmi by príliš neuspel. Preto môžeme ísť do Marakéša, ale len za tým účelom, aby naši reprezentanti vysvetlili predstaviteľom ostatných krajín, že prečo sme dokument neprijali a prečo je to podľa nás správne.

Spor vo vláde je poľutovania hodný, ale stranu tu musíme chytiť jednoznačne premiérovi Pellegrinimu. Ten totižto nikdy Lajčákovi prijatie dokumentu nesľúbil a minister Lajčák dobre pozná dlhodobé stanoviská Slovenskej republiky, ktoré sú s niektorými bodmi tohto dokumentu nezlúčiteľné.

Marakéš by teda mal byť o tom, aby si zástancovia kompaktu vypočuli výhrady odmietajúcich krajín vrátane Slovenska a aby tieto výhrady zástupcovia OSN čo najvýraznejšie vzali v úvahu pri prepracovávaní kompaktu. Migrácia musí mať pravidlá, ale musí byť zároveň správne zadefinovaná, aby sme sa neocitli v situácii, v ktorej sa ocitnúť nechceme.

Maroš Šefčovič – kto by mu vlastne bol vyrovnaným oponentom?

14.01.2019

Je to určite pre R. Mistríka rana, že jeho doterajší volebný program – porážka Smeru-SD vo voľbách, by sa kandidatúrou Šefčoviča s určitosťou skomplikoval. Niektorí komentátori to popisujú úplne presne, ak nie je práve čo kritizovať na Smere, opozícia je úplne bez obsahu a týka sa to aj jej kandidátov v jednotlivých voľbách. Myslíme si, že sa v Čaputovej [...]

Vadia vám ceny energií? Pýtajte sa Dzurindu, nie Fica

13.12.2018

Je veľmi dojemné, ako sa posledné dni médiá úporne snažili presvedčiť občana o tom, že akým veľkým škandálom je zvyšovanie cien energií. Áno, nie je to vôbec dobré a ani nám sa to nepáči, ale na rozdiel od tendenčných novinárov si vidíme aj poza špičku nosa a tvrdíme, že vinníkom je Dzurinda a jeho vláda, nie Fico, alebo Pellegrini. Keby sme žili [...]

Dobré hospodárenie a silný sociálny štát – aj taká je vláda Smeru

06.12.2018

Je to už taká všeobecná mantra, že politika funguje na základe schémy, v ktorej pravica šetrí a uťahuje opasky, zatiaľ čo ľavica rozdáva a míňa peniaze našetrené pravicou. Opak ukázala napríklad škandinávska skúsenosť. Sociálni demokrati dokázali zo Švédska vytvoriť životaschopnú krajinu, ktorá dbá na silný sociálny štát, ale aj na dobré ekonomické [...]

NR SR

Čepček opäť navrhuje obmedzenie potratov, vysvetľovať to má na klube OĽANO

21.01.2021 17:44

Poslanec Martin Čepček (OĽANO) podobný návrh už podával v lete minulého roka.

Filipíny, chocolate hills, čokoládové kopce,

Pri južných Filipínach zaznamenali silné zemetrasenie s magnitúdou 7

21.01.2021 17:24

V oblasti nebolo vydané varovanie pred vlnami cunami.

India Puné koronavírus požiar vakcína stavenisko

Päť osôb zahynulo pri požiari pri továrni na výrobu vakcín proti covidu

21.01.2021 16:20

Požiar vypukol na stavenisku továrne svetovo najväčšieho výrobcu vakcín proti koronavírusu v západoindickom meste.

matúš vallo

Vallo: Bratislava je na testovanie pripravená, ľudia nemusia byť v strese

21.01.2021 15:47, aktualizované: 16:09

Počas tohto víkendu bude k dispozícii 290 odberových tímov, ktoré budú testovať na viacerých miestach v Bratislave.