Založ si blog

Vadia vám ceny energií? Pýtajte sa Dzurindu, nie Fica

Je veľmi dojemné, ako sa posledné dni médiá úporne snažili presvedčiť občana o tom, že akým veľkým škandálom je zvyšovanie cien energií. Áno, nie je to vôbec dobré a ani nám sa to nepáči, ale na rozdiel od tendenčných novinárov si vidíme aj poza špičku nosa a tvrdíme, že vinníkom je Dzurinda a jeho vláda, nie Fico, alebo Pellegrini.

Keby sme žili v totalite, nič nepovieme. Tam bolo čierno-biele vnímanie sveta úplne bežnou vecou. Ale prečo novinári polarizujú aj dnes? Prečo proste neuznajú, že štátu sa ťažko kontrolujú ceny energií, keď nemá kontrolu nad dôležitými strategickými podnikmi?

Privatizoval ich snáď Fico? Nie. V roku 1998 sľúbil Dzurinda, samozrejme poľujúc na moc, že nebude privatizovať žiadny strategický štátny podnik. Výsledok? 84 % podnikov na Slovensku privatizovali Dzurinda s Miklošom, len 16 % Mečiar.

Nech sa na nás médiá nehnevajú, ale ako potom môžu hovoriť o divokej privatizácii len v súvislosti s Mečiarom a nie v súvislosti s Dzurindom?

A dnešný pohľad novinárov, z ktorých si mnohí tieto vlády poriadne ani nepamätajú, je ešte trápnejší. Za všetko môže Fico a Smer… kým v spoločnosti prevláda takýto názor, že za každý jeden jej problém môže jeden človek, asi sme sa nechali akurát tak dobre zmanipulovať.

Ak teda naozaj niekomu vadia ceny energií, nech sa ide spýtať Mikloša, prečo pustil strategické firmy v tomto sektore do súkromných rúk. Vtedy to robil s výhovorkou, že zahraničná súkromná firma je lepší vlastník, nie je to však pravda… zjavne.

Maroš Šefčovič – kto by mu vlastne bol vyrovnaným oponentom?

14.01.2019

Je to určite pre R. Mistríka rana, že jeho doterajší volebný program – porážka Smeru-SD vo voľbách, by sa kandidatúrou Šefčoviča s určitosťou skomplikoval. Niektorí komentátori to popisujú úplne presne, ak nie je práve čo kritizovať na Smere, opozícia je úplne bez obsahu a týka sa to aj jej kandidátov v jednotlivých voľbách. Myslíme si, že sa v Čaputovej [...]

Dobré hospodárenie a silný sociálny štát – aj taká je vláda Smeru

06.12.2018

Je to už taká všeobecná mantra, že politika funguje na základe schémy, v ktorej pravica šetrí a uťahuje opasky, zatiaľ čo ľavica rozdáva a míňa peniaze našetrené pravicou. Opak ukázala napríklad škandinávska skúsenosť. Sociálni demokrati dokázali zo Švédska vytvoriť životaschopnú krajinu, ktorá dbá na silný sociálny štát, ale aj na dobré ekonomické [...]

Marakéš – ísť, či nie?

26.11.2018

Konferencia OSN v Marakéši bude venovaná otázke migrácie, ktorá je v týchto dňoch opäť jednou z hlavných tém na Slovensku. K dnešnému typu migrácie sme sa nikdy ako krajina nestavali príliš pozitívne a inak to pravdepodobne nebude ani na tejto konferencii. Otázka však stojí inak: čo znamená naša prípadná účasť? Je vhodné ísť do Marakéša? Odpoveď samozrejme [...]

Branislav Gröhling

Gröhling: Otvárame trh s učebnicami

04.06.2020 13:10

Pozrite si tlačovku.

Smer Robert Fico

Fico: Smer potrebuje zmeny a ja som na ne pripravený

04.06.2020 12:59

V Smere sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany.

North Korea Launch

KĽDR varovala, že zruší bilaterálnu vojenskú dohodu s Južnou Kóreou

04.06.2020 12:03

Severokórejskí utečenci a iní aktivisti vypúšťajú za hranice balóny s letákmi, ktoré kritizujú vládu Kim Čong-una.

Juraj Šeliga

Šeliga podáva podnet Čižnárovi pre zmenu kvalifikácie v prípade Jankovskej

04.06.2020 11:27

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa Šeligu zmenil kvalifikáciu tak, aby mohla Jankovská vyviaznuť s podmienkou.