Založ si blog

Vadia vám ceny energií? Pýtajte sa Dzurindu, nie Fica

Je veľmi dojemné, ako sa posledné dni médiá úporne snažili presvedčiť občana o tom, že akým veľkým škandálom je zvyšovanie cien energií. Áno, nie je to vôbec dobré a ani nám sa to nepáči, ale na rozdiel od tendenčných novinárov si vidíme aj poza špičku nosa a tvrdíme, že vinníkom je Dzurinda a jeho vláda, nie Fico, alebo Pellegrini.

Keby sme žili v totalite, nič nepovieme. Tam bolo čierno-biele vnímanie sveta úplne bežnou vecou. Ale prečo novinári polarizujú aj dnes? Prečo proste neuznajú, že štátu sa ťažko kontrolujú ceny energií, keď nemá kontrolu nad dôležitými strategickými podnikmi?

Privatizoval ich snáď Fico? Nie. V roku 1998 sľúbil Dzurinda, samozrejme poľujúc na moc, že nebude privatizovať žiadny strategický štátny podnik. Výsledok? 84 % podnikov na Slovensku privatizovali Dzurinda s Miklošom, len 16 % Mečiar.

Nech sa na nás médiá nehnevajú, ale ako potom môžu hovoriť o divokej privatizácii len v súvislosti s Mečiarom a nie v súvislosti s Dzurindom?

A dnešný pohľad novinárov, z ktorých si mnohí tieto vlády poriadne ani nepamätajú, je ešte trápnejší. Za všetko môže Fico a Smer… kým v spoločnosti prevláda takýto názor, že za každý jeden jej problém môže jeden človek, asi sme sa nechali akurát tak dobre zmanipulovať.

Ak teda naozaj niekomu vadia ceny energií, nech sa ide spýtať Mikloša, prečo pustil strategické firmy v tomto sektore do súkromných rúk. Vtedy to robil s výhovorkou, že zahraničná súkromná firma je lepší vlastník, nie je to však pravda… zjavne.

Maroš Šefčovič – kto by mu vlastne bol vyrovnaným oponentom?

14.01.2019

Je to určite pre R. Mistríka rana, že jeho doterajší volebný program – porážka Smeru-SD vo voľbách, by sa kandidatúrou Šefčoviča s určitosťou skomplikoval. Niektorí komentátori to popisujú úplne presne, ak nie je práve čo kritizovať na Smere, opozícia je úplne bez obsahu a týka sa to aj jej kandidátov v jednotlivých voľbách. Myslíme si, že sa v Čaputovej [...]

Dobré hospodárenie a silný sociálny štát – aj taká je vláda Smeru

06.12.2018

Je to už taká všeobecná mantra, že politika funguje na základe schémy, v ktorej pravica šetrí a uťahuje opasky, zatiaľ čo ľavica rozdáva a míňa peniaze našetrené pravicou. Opak ukázala napríklad škandinávska skúsenosť. Sociálni demokrati dokázali zo Švédska vytvoriť životaschopnú krajinu, ktorá dbá na silný sociálny štát, ale aj na dobré ekonomické [...]

Marakéš – ísť, či nie?

26.11.2018

Konferencia OSN v Marakéši bude venovaná otázke migrácie, ktorá je v týchto dňoch opäť jednou z hlavných tém na Slovensku. K dnešnému typu migrácie sme sa nikdy ako krajina nestavali príliš pozitívne a inak to pravdepodobne nebude ani na tejto konferencii. Otázka však stojí inak: čo znamená naša prípadná účasť? Je vhodné ísť do Marakéša? Odpoveď samozrejme [...]

Michal Truban

Hrubala a Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Trubana

20.10.2020 10:33, aktualizované: 10:57

Dôvodom je rozhodovanie o väzbe obvineného Norberta Bödöra, konkrétne to, že sa sudca Michal Truban nenamietol pre možnú zaujatosť.

Martin, testovanie, koronavírus

Pribudlo 705 infikovaných. Otestovali takmer 6-tisíc ľudí

20.10.2020 10:07, aktualizované: 10:22

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 468 pacientov.

Martin Smatana

Analytik Smatana: Krajina sa chce vrátiť v čase

20.10.2020 09:00

Bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana si nemyslí, že by sa mali antigénové testy použiť pri celoplošnom testovaní. Prečo?

trump biden

Trump a Biden budú mať v určitých častiach debaty vypnuté mikrofóny

20.10.2020 08:08

Celkovo 90 minút trvajúca debata je rozdelená na šesť 15-minútových blokov, pričom každý kandidát dostane vždy dve minúty na neprerušované vyjadrenie.